Ом — це дуже простий звук зі складним значенням. Це цілий всесвіт, об’єднаний в одному слові, що представляє союз розуму, тіла і духу, який лежить в основі йоги.
Що таке Ом?
Ом — це санскритське слово і стародавня мантра, яка часто використовується в практиках індуїзму і буддизму, серед інших релігій.1 Іноді її співають тричі на початку і в кінці заняття йогою. Також може писатися як “ом”.
Сила Ом
В індуїстській традиції вважається, що звук ом містить у собі весь всесвіт. Це перший звук від початку часів, і він також охоплює теперішнє і майбутнє. Таким чином, його важливість і силу важко переоцінити. У системі чакр він пов’язаний з аджна-чакрою, третім оком, яке уособлює інтуїцію та самопізнання.
Ом також є початковим складом, який використовується як будівельний матеріал для багатьох інших мантр під час медитації. Наприклад, ом намах шивайя означає “Я шаную божество в собі”. Ом шанті означає “мир тобі” і є альтернативою прощанню.
Хоча йога не є релігією, мантри, що містять ом і ом, широко використовуються в духовних практиках, де до них ставляться з великою повагою. Пам’ятаючи про його релігійне та історичне значення, легше з такою ж повагою ставитися до нього, коли ви використовуєте ом у своєму повсякденному житті або в практиці йоги.
Ом у йозі
На заняттях з йоги вимовляння “ом” на початку заняття вводить практиків у час і простір, який вони проведуть на килимку або в медитації. Аналогічно, “ом” в кінці заняття означає, що ваша фізична практика закінчилася і настав час повернутися в суспільство.
Співання з групою людей також слугує для об’єднання групи та створення відчуття спільності. Коли ви відчуваєте вібрацію співу і втрачаєте звук власного голосу серед голосів ваших однокласників, ви можете відчути себе єдиним цілим з іншими людьми та навіть із всесвітом.
Як вимовляти “Ом”
Іноді “ом” вимовляють з довгим звуком “о”, за яким слідує вібруюче “м”. Інші вважають за краще розділяти звуки “о” і “о”, так що це більше схоже на “о-о-мм”.
Символ Ом
Ом зазвичай зображується як ॐ – скорописна лігатура деванагарі, що поєднує अ (a) з उ (u) та чандрабінду (ँ, або ṃ). Соціальна іконка або емодзі ॐ символізує звук Ом, який є священним. У санскриті голосні a та u разом звучать як o, утворюючи звук Ом, тобто “a-u-m”. Ці три літери представляють важливі культурні тріади: земля, атмосфера і небо; думка, мова і дія; три якості (гуни) матерії (добро, пристрасть і темрява).
Наука про Ом
Вчені досліджували вплив на мозок вібрацій, що створюються під час співу. Невелике дослідження 2011 року, а також повторне дослідження 2018 року оцінювало вплив використання ом як мантри за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії (МРТ) мозку учасників, коли вони співали ом, а також звук “ссс” як контроль.
Сприяє розслабленню
У дослідженні 2018 року, опублікованому в “Азійському журналі психіатрії”, зазначалося, що спів ом асоціюється з відчуттям розслаблення, зокрема, вказувалося на сприятливі зміни в вегетативній нервовій системі (яка регулює серцебиття, кров’яний тиск, обмін речовин та інші внутрішні функції) та деактивацію лімбічних ділянок мозку (ділянка, яка контролює емоції, спогади та збудження).
Інше дослідження 2018 року показало, що голосне скандування ом протягом 30 хвилин значно збільшує тета-хвилі мозку, сигналізуючи про глибоке розслаблення. Дослідження 2019 року показало, що воно також змінює дельта-хвилі, які є тими самими хвилями, що й під час глибокого сну без сновидінь.
Може мати переваги для психічного здоров’я
Дослідники також спостерігали активність мозку під час періодів ом, подібну до тієї, що створюється стимуляцією блукаючого нерва, яка використовується для лікування депресії та епілепсії. Вчені дійшли висновку, що спів ом може мати потенціал у лікуванні великого депресивного розладу. Хоча ці результати вважаються попередніми, вони пропонують наукову підтримку позитивних ефектів, які багато людей відчувають від співу ом.
Символ Ом
Символ ом став неофіційним логотипом йоги. Ви можете побачити його на килимках і футболках, на стінах студій і татуювання на тілі деяких йогів.
Це настільки поширений образ у світі йоги, що легко забути, що його значення виходить за межі проголошення вашої любові до всього, що пов’язано з йогою. Походження символу невідоме, але вважається, що три його криві представляють три стани свідомості:
- Стан неспання
- Стан сну
- Глибокий сон
Крапка в символі ом означає четвертий стан свідомості, коли ви перебуваєте десь посередині між трьома іншими станами.
Інші припускають, що три криві символу ом можуть мати й інші значення, наприклад, три світи (земля, атмосфера, небо), три головні індуїстські боги (Брахма, Вішну, Сіва) або три священні ведичні писання (Рг, Яджур, Сама).
Використання ом з культурною повагою
Враховуючи його коріння в інших релігіях, ви можете ставити питання, чи є використання ома в медитації або йозі культурно прийнятним. Є кілька способів переконатися, що ви використовуєте ом з повагою.
Дізнайтеся про ом
По-перше, пошукайте інформацію про те, що означає ом в контексті різних релігійних традицій. Це нормально, якщо ви не дотримуєтесь цих релігійних вчень, але обізнаність про походження ом має важливе значення для його правильного використання.
Знайдіть обізнаного вчителя
Дуже корисно, якщо вашу практику йоги веде вчитель, який добре обізнаний про походження ом і його значення в різних контекстах. Він зможе допомогти вам використовувати ом з повагою. Коли ви відвідуєте заняття з йоги, де ом використовується як медитативний інструмент, попросіть вчителя пояснити, як правильно його використовувати.
Будьте відкриті до всього нового
Вивчаючи релігійне і культурне значення ом, пам’ятайте, що вам не обов’язково дотримуватися релігійних догм індуїзму, буддизму чи джайнізму, щоб зробити ом частиною своєї медитативної практики. Але дуже важливо, щоб ви розуміли, звідки походить значення ом, щоб шанобливо використовувати його у своїй практиці.
Поширені питання
Що таке ом в індуїзмі?
Ом в індуїзмі вважається “первісною вібрацією всесвіту”, або вібрацією, з якої народжуються всі інші вібрації. В індуїстських писаннях вона визначається як основний звук творіння.
Що таке ом у буддизмі?
У буддизмі ом вважається “складом, який передував всесвіту і з якого були створені боги”. Ом часто є першим словом або звуком у деяких найважливіших буддійських мантрах.
Чому ми співаємо ом 3 рази?
Ом зазвичай повторюють тричі на початку і в кінці заняття йогою, але пояснення цьому існують різні. Одні кажуть, що це символізує мир у трьох вимірах (фізичному, ментальному і духовному), а інші — що це для того, щоб зосередитися на трьох ґранті – вузлах у тілі, які, як вважається, заважають людині на шляху до більшої усвідомленості.