Якщо ви спостерігаєте за дітьми на дитячому майданчику, коли вони біжать через бейсбольне поле або просто намагаються встигнути на автобус, ви помітите, що вони біжать легким, природним кроком. Зрештою, як тільки ми вчимося ходити, ми починаємо бігати. І коли ми робимо це в юності, ми зазвичай робимо це з однієї причини: заради розваги. Зберегти це – одна з найбільших можливостей, але й одна з найбільших проблем.
Повний посібник з дитячого бігу
Як і ходьба, танці, стрибки на скакалці, їзда на велосипеді або командні види спорту, біг є чудовим способом включити 60 хвилин щоденної активності, рекомендованої для дітей Міністерством охорони здоров’я та соціальних служб США. Ось як привчити дітей до безпечного та регулярного бігу.
У якому віці діти повинні починати бігати?
У медичній галузі напрочуд бракує рекомендацій щодо бігу для дітей, які базуються на результатах досліджень. Хоча ортопеди-хірурги визначили параметри небезпеки надмірної кількості бейсбольних кидків чи футбольних ударів, немає майже нічого, що могло б допомогти батькам, які виховують мінібігунів. Довгостроковий вплив бігу на довгі дистанції на розвиток тіла і розуму просто не був ретельно вивчений. Однак, якщо дитина захоплена і зацікавлена, а також не має серйозних травм, то біг майже в будь-якому віці є прийнятним.
Еріка Гмінскі, директор молодіжних програм Американського клубу бігунів (Road Runners Club of America, RRCA), погоджується з тим, що за умови, що біг подається як розвага і не є надмірно структурованим заняттям для дітей молодшого віку, він може бути корисним у будь-якому віці.
У посібнику “Основи дитячого бігу” RRCA даються загальні рекомендації щодо бігу для кожної вікової групи, які можуть допомогти батькам зрозуміти, як може розвиватися участь дитини в бігу:
- 3-9 років: заохочуються регулярні фізичні вправи, в тому числі організований біг, який приносить задоволення.
- 8-12 років: участь у систематичних тренуваннях бігової групи, які тривають два-три місяці.
- Статеве дозрівання: Діти можуть поступово збільшувати тренувальні дистанції та брати участь у змагальних тренуваннях.
- Однак ці рекомендації можуть змінюватися залежно від індивідуальних особливостей.
“Зазвичай діти готові починати бігати на довші дистанції — наприклад, 5 кілометрів — у віці від 8 до 10 років, — каже доктор Марк Халстед, фахівець з дитячої спортивної медицини з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі. “Однак індивідуальний темп розвитку дитини та її бажання бігати мають більше значення, ніж її фактичний вік”.
Елісон Райлі, доктор філософії, старший віцепрезидент з питань програмування та оцінювання організації Girls on the Run, зазначає, що програма GOTR починається з третього класу з цілком конкретної причини. “Дослідження показують, що до дев’яти років у дівчаток починає падати впевненість у собі. Крім того, починає знижуватися рівень фізичної активності. Орієнтуючись на цю вікову групу, ми можемо змінити цю траєкторію”, – каже вона.
Біг також можна розглядати як будівельний матеріал для інших видів спорту, які можуть зацікавити дитину, таких як футбол, баскетбол, футбол або теніс. Халстед зазначає, що футболісти, як відомо, пробігають до 5 миль на полі, і їх майже не турбує питання, чи можуть бути шкідливими заняття футболом кілька разів на тиждень. “Все завжди зводиться до того, чия це мотивація — батьків чи дитини? Якщо дитина має правильний підхід і відповідні тренувальні програми, я думаю, що це нормально”, – каже він.
“Деякі діти не зацікавлені в іграх з м’ячем або командних видах спорту, тому представлення бігу як діяльності, в якій вони можуть брати участь як індивідуально, так і в команді, як, наприклад, в легкій атлетиці або кросі, може бути привабливим”, – каже Гмінскі.
Як і у випадку з дорослими, надмірні тренування можуть призвести до травм — саме тому експерти наголошують на тому, що заняття спортом повинні приносити задоволення. “Якщо дитина відчуває біль під час бігу, це проблема, яку потрібно вирішити якомога швидше. Хворобливість після занять зазвичай не є проблемою, але біль під час бігу викликає велике занепокоєння”, – говорить доктор Халстед.
У підсумку, проконсультуйтеся з педіатром або терапевтом і стежте за ознаками стресу або болю у вашої дитини, якщо вона починає бігати. Головне, щоб біг приносив задоволення, інакше ви можете приректи дитину на невдачу або хронічну травму.
Переваги бігу в молодості
Якщо ви бігаєте, то знаєте, що цей вид спорту має безліч переваг. І діти бачать багато з цих переваг, таких як покращення сну, підвищення самооцінки та впевненості в собі, зниження ризику розвитку діабету 2 типу, а також зниження артеріального тиску та рівня холестерину в крові.
Згідно з дослідженням, опублікованим у Британському журналі спортивної медицини, біг значно підвищує міцність кісток у дітей раннього віку і може запобігти розвитку остеопорозу в подальшому житті.
Гмінскі додає, що фізична активність, така як біг, для дітей може покращити концентрацію уваги, оцінки та результати тестування. “Впевненість у тому, що можна пробувати щось нове, дотримуватися розпорядку дня, вміння ставити цілі та досягати їх — це переваги, які покращують спосіб життя”, – каже вона.
За статистикою, ці переваги є в переважній більшості позитивними. “Незалежне дослідження, проведене доктором Морін Вайс з Університету Міннесоти, показало, що 97 відсотків наших дівчат здобули важливі життєві навички, які вони використовують не лише під час, а й поза сезоном”, – каже Райлі.
Як зробити біг цікавим для дітей
Тож як найкраще залучити дітей до бігу? Перевірте, чи є у вашій школі такі програми, як клуб любителів бігу, чи є на сайті місцевого міського управління парків і зон відпочинку бігові клуби або забіги, або ж пошукайте програми на кшталт “Діти біжать націю” або “Дівчата на бігу” від RRCA.
Для дітей, які зазвичай малорухливі, Гмінскі рекомендує починати з прогулянок і поступово збільшувати час і відстань. Згодом ви можете ввести біг на короткі дистанції, наприклад, до поштової скриньки, рогу вулиці або віддаленого дерева. Якщо батьки також бігають, попросити дитину супроводжувати їх на пробіжці — це можливість навчити її бігового етикету та безпеці, а також створити умови для спілкування та зближення.
Старші діти також можуть із задоволенням приєднатися до команди з легкої атлетики в середній або старшій школі. Але пам’ятайте, що “не всіх дітей мотивує конкуренція з іншими, — каже Гмінскі, — але більшість мотивують заохочення”. Це можуть бути наклейки, трофеї, пляшки з водою або інші горді прояви участі.
Біг також не обов’язково має зводитися до бігу. “Змішуйте, — каже Райлі. “Не обов’язково весь час зосереджуватися на бігу, навіть якщо це одна з його складових. Діти люблять танцювати, стрибати через скакалку, а гра в тег-тег ніколи не старіє. Є так багато способів бути активними”.
Райлі також зазначає, що біг має бути безпечним простором, де акцент робиться на соціально-емоційному здоров’ї. “Ми говоримо, що спорт загартовує характер, але це не завжди так. Заняття спортом можуть мати протилежний ефект у деяких середовищах, – каже вона. “Але за умови цілеспрямованого підходу, діти можуть отримати так багато користі від фізичної активності та бігових програм, що це позитивно впливає на здоров’я в цілому”.
Бігові ігри для дітей відповідно до віку
Естафети, ігри в бігові мітки (і всі їхні креативні варіації), спеціально сплановане полювання на сміття, а також ігри на червоне/зелене світло можуть зробити заняття бігом для дітей ще веселішими. Або ж спробуйте наступні вправи, що підходять для різних вікових груп.
Від дитячого садка до другого класу
Гра: Іди за мною
Станьте в одну шеренгу, принаймні на відстані витягнутої руки від того, хто стоїть попереду. Усі починають ходити. Потім перший учасник називає рух (стрибки, ковзання, галоп, підскоки, стрибки, підстрибування). Всі виконують цей рух протягом 10 секунд. Через 10 секунд людина, яка стоїть попереду, біжить в кінець черги. Тепер черга наступної людини вигукувати команду. Повторюйте стільки разів, скільки хочете.
Третій клас — п’ятий клас
Гра: “Кубик правильний
Розділіться на команди по двоє і поставте кожну групу за конусом. Покладіть по шість пронумерованих маркерів для кожної команди з іншого боку кімнати або на відкритому майданчику — обличчям догори, щоб ви могли бачити цифри. Перший гравець у кожній групі кидає кубик, біжить до пронумерованої мітки та приносить її назад до команди. Наступний гравець кидає кубик, як тільки перший гравець повертається і йде на пошуки цього номера. Команди продовжують гру, поки не зберуть усі шість клітинок, перекидаючи кубик за необхідності, якщо номери вже зібрані. Перемагає команда, яка першою збере всі числа. (Відстань між цифрами можна змінювати залежно від здібностей гравців).
Від шостого до восьмого класу
Гра: Смуга перешкод
Подумайте нестандартно і використайте предмети домашнього вжитку або інший спортивний інвентар, щоб створити смугу перешкод, на якій ви будете бігти, стрибати, присідати та бігти з перешкодами. Виграє той, хто пройде дистанцію найшвидше!
Приклад:
- Розкладіть на газоні обручі для перевірки спритності.
- Встановіть іграшки або футбольні/бейсбольні сітки, через які можна перелазити або перестрибувати.
- Позначте певні зони конусами для бігу вперед і назад.
- Візьміть мотузку і стрибайте через неї на одній нозі (або на двох!) вбік.
- Позначте тротуарною крейдою свою під’їзну доріжку, щоб переступати або стрибати до визначених точок.
- Створіть банер фінішної лінії, яку повинен перетнути кожен учасник.
- Сфотографуйте та опублікуйте в соціальних мережах, щоб заохотити інших зробити те саме.