10 заповідей бігу на доріжці

Доріжка: слово з п’яти літер, яке вселяє страх у серце майже кожного бігуна. Ви кидаєте погляд на овал і бачите, що всі там, здається, точно знають, що роблять, напружуючи витончені м’язи, а потім продовжують бігти з такою швидкістю, що вам стає моторошно від одного лише погляду на них. А потім ти дивишся на себе: незграбна бігова незаймана дівчина, яка спотикається на цій гігантській круглій сцені на загальний огляд.

Я теж колись була такою незграбною незайманою на треку. Все, про що я могла думати, це те, що всі будуть дивитися на мене. Як я біжу. Весь час. Я була впевнена, що це буде один з найпринизливіших досвідів у моєму житті.

Але… це не так. Чесно. Клянуся. Насправді — залишайтеся зі мною — це насправді виявилося весело, і я врешті-решт почав насолоджуватися прогумованими обертаннями. Де ще можна бігати з кількома друзями, незалежно від темпу, не втрачаючи нікого? Тут немає світлофорів, які сповільнюють вас, немає вибоїн, яких треба остерігатися, і, що найголовніше, немає неправильних поворотів. (Це 400-метрове коло. Якщо вам вдасться загубитися, у вас будуть інші проблеми).

Насправді, на початку моїх занять бігом на треку мене найбільше відлякували “негласні правила”. Тому після багатьох-багатьох відвідувань я склав цей простий список. Їх легко дотримуватися, і я сподіваюся, що вони зменшать ваші страхи і допоможуть вам вийти на старт раніше, ніж пізніше. Тому що траса зробить вас швидшими, я обіцяю!

1. Перед початком тренування потрібно розігрітися (і охолонути після нього!)

Знаєте тих “дурнуватих” людей, які стрибають в уповільненому темпі та копають себе під зад? Роблять те, що, як вони кажуть собі, ніколи б не зробили? Так от, ці “дурні” люди готуються до пробіжки — і ви теж повинні. Розминка важлива перед будь-якою пробіжкою, але особливо важлива перед тренуванням на доріжці, коли ви будете змушувати м’язи працювати на межі своїх можливостей. Потім, після тренування, добре охолодитися, щоб м’язи не перетворилися на тугі, болючі кренделі. Будьте добрими до свого тіла, і воно буде добрим до вас!

2. Завжди бігай проти годинникової стрілки

Це найпростіша вказівка: якщо ви не бачите знаку, який говорить про інше — а на деяких доріжках є такі знаки — переконайтеся, що ви біжите проти годинникової стрілки. Інакше кажучи, якщо ви стоїте на доріжці “ззовні”, біжіть праворуч. А якщо сумніваєтесь — пливіть за течією.

3. Під час тренувань на швидкість бігай тільки по внутрішній доріжці

Якщо ви на біговій доріжці, щоб пробігти легкі милі або здійснюєте відновлювальну пробіжку під час тренування, будьте уважні, тому що люди, які біжать повз вас, можуть пройти повз вас, і це може бути не найприємнішим моментом. Коли ви зменшуєте швидкість, правильний етикет на біговій доріжці — триматися зовнішніх доріжок або внутрішнього поля. (Я дізнався це на власному досвіді, коли на мене не раз кричали та мало не наступали на ноги). Внутрішня доріжка, доріжка 1, є найближчою до “точної” відстані – 400 м на більшості відкритих доріжок, 200 м на регламентованих критих доріжках — і коли ви тренуєтесь на швидкість, ці дюйми та секунди мають значення!

4. Не вимірюй своє тренування за допомогою GPS

Ми всі знаємо, що GPS іноді може заплутатися, а коли ви бігаєте безліччю крихітних кіл однакової форми, він може дійсно заплутатися. Зробіть собі послугу і вимкніть GPS. Потім просто рахуйте кола: 400 метрів, 800 метрів, 1200 метрів, 1600 метрів (1 миля). Також пам’ятайте, що під час забігу ви не пробіжите ідеальну дистанцію, і трек нічим не відрізняється від неї, але позначені відстані на треку настільки близькі, що вам просто не потрібен GPS. Біжи вільно, друже!

5. Дотримуйся свого тренування та прописаного темпу

Коли ви біжите незліченну кількість кіл під пильним поглядом інших спортсменів, може виникнути спокуса щось змінити, не кажучи вже про те, щоб піддатися цьому маленькому дружньому змаганню. Зрештою, ви ж хочете виглядати як бігун, що швидко бігає, яким ви і є! Однак постарайтеся пам’ятати: ви на біговій доріжці не для того, щоб показати, наскільки ви вже швидкі, а для того, щоб стати ще швидшими. Це означає, що ви тренуєтесь на дистанціях і в темпі, які можуть змусити вас виглядати “повільним” або перетворити вас на спітнілого демона швидкості, що здіймається в повітря. Але коли ви нарешті вийдете на стартову лінію свого забігу — ось тоді ви будете готові бігти, як рок-зірка.

(До того ж є бонус! Часто ви почуватиметеся трохи краще і бігтимете трохи швидше, коли біжите по доріжці, а не по дорозі. Це тому, що поверхня зроблена таким чином, щоб ваше взуття краще зчіплювалося з нею, а м’якша посадка легше впливає на суглоби. Швидший біг, який відчувається легше? Так, будь ласка!)

6. Завжди закінчуй свій відрізок по прямій дорозі

Це фізика: Коли ти біжиш на повороті, ти скручуєш тіло, нахиляєшся в криву і втрачаєш рівновагу. Однак наприкінці інтервалу ви хочете викластися на повну, щоб пробігти його якнайшвидше, а для цього вам потрібна ваша найкраща бігова форма, яка повинна бути повністю збалансованою. Тому завжди фінішуйте на прямій. Кожного разу. Один раз. Повторення.

7. Ти повинен давати усне попередження тим, хто перекриває тобі шлях

Якщо ви біжите по 1-й доріжці та відчуваєте, що ззаду до вас наближається повільніший бігун, попередьте його заздалегідь, щоб він зійшов з дороги. Однак, будь ласка, уникайте рефлекторних фраз, які є у кожного з нас: “РУХАЙСЯ!” “З дороги!” “Обережно!” Найкраще кричати: “колія”, “зліва від вас” або “зсередини”. І якщо ви чуєте будь-яку з цих фраз, не лінуйтеся озиратися направо; негайно рухайтеся праворуч, тому що вони наближаються! (Одного разу я замість цього рушив ліворуч, і, ну, це було не дуже приємно).

8. Ніколи не стій нерухомо на трасі

Якщо вам потрібно зупинитися, зійдіть з доріжки. Це звичайна ввічливість, а також практичність: ви ж не хочете спричинити зіткнення. Уявіть собі, що автомобілі просто зупиняться посеред автостради! Крім того, навіть якщо вам вдасться уникнути зіткнення, якщо ви стоятимете посеред доріжки та змушуватимете бігунів обходити вас, ви отримаєте брудний погляд. Можливо, не один. Тому робіть, що хочете, але не кажіть, що я вас не попереджав!

9. Залиш навушники свої вдома

Повертаючись до метафори з автомобілями, це та сама причина, чому ви не носите навушники під час водіння: Коли купа машин маневрує одна навколо одної на високій швидкості, кожен водій повинен повністю усвідомлювати, що відбувається. Те саме стосується і бігунів на трасі. Не ставайте причиною заторів.

10. Підбадьорюй інших бігунів

Навіть якщо кожен бігун на доріжці тренується по-різному, ми всі разом насолоджуємося цим святом страждань — тож допомагаймо один одному. Простий “дай п’ять” або “сильний погляд” може мати велике значення — особливо тоді, коли тобі це потрібно найбільше.

Читати далі

Post navigation