Чому біг на біговій доріжці здається важчим, ніж на вулиці?

Для деяких людей біг на біговій доріжці завжди здається легшим, ніж коли вони виходять на вулицю. А для декого це просто однакові відчуття. Для інших це часто важче – і не тільки фізично. Якщо це про вас, то ви можете задатися питанням, чи це відчуття тягне тільки у вашій голові? Чи біг на біговій доріжці насправді відрізняється від бігу по доріжці або дорозі?

Дослідження показують, що біг на біговій доріжці – це своєрідна розумова та фізична гра, яка робить біг на біговій доріжці складнішим. В одному дослідженні, наприклад, бігунів проінструктували бігти по доріжці, а потім бігти з тим же зусиллям на біговій доріжці. Їхній час на біговій доріжці був значно повільнішим. Але причина такої великої різниці в результатах у двох різних атмосферах поки що залишається лише припущенням. Ми поговорили з тренерами з бігу, які спеціалізуються на тренуваннях на свіжому повітрі та на біговій доріжці, щоб спробувати розібратися в цьому питанні.

5 причин, чому біг на біговій доріжці здається важким

Ось кілька теорій про те, чому на біговій доріжці вам здається, що ви тренуєтеся важче, ніж коли бігаєте на вулиці. Крім того, ми розглянемо кілька причин, чому вам варто спробувати біг на біговій доріжці, хоча б трохи.

У вас інша довжина кроку

У дослідженні, опублікованому в журналі Biology of Sport, вчені виявили, що в елітних бігунів, які тренувалися бігати як на доріжці, так і на біговій доріжці, результати не завжди були однаковими. З одного боку, їхній показник VO2max під час бігу на доріжці був подібним до показника на біговій доріжці, але економічність бігу була набагато вищою на доріжці. Автори дослідження припускають, що це пов’язано з біомеханічними налаштуваннями, які доводиться робити під час бігу на біговій доріжці.

Біг на рухомій стрічці — це не те саме, що біг по асфальту, де ви природно скорочуєте і подовжуєте свій крок через різні проміжки часу залежно від вашої швидкості та стану поверхні. Якщо ви скорочуєте або подовжуєте свій крок на біговій доріжці, навіть не усвідомлюючи цього, це може бути причиною того, що вам здається, ніби ви працюєте важче, щоб підтримувати той самий темп, що і на вулиці.

Це особливо характерно для бігунів-початківців. “Довжина кроку може бути дещо змінена, якщо бігун не звик бігати на біговій доріжці”, – каже Місті Вокер, тренер з бігу з франшизи бігових тренувань у приміщенні Stride. “Бігуни-початківці на біговій доріжці можуть відчути, що вони скорочують свій крок і збільшують обертання ніг, що призводить до незначного збільшення витрат енергії. Таке збільшення енерговитрат може зробити зазвичай комфортний темп трохи складнішим”.

Ви підтримуєте постійний темп

Біг на біговій доріжці з часом може здаватися дедалі важчим, навіть якщо ви дотримуєтеся однакового темпу. Це може бути пов’язано з тим, що біг з однаковою швидкістю протягом багатьох хвилин є більш виснажливим для організму, ніж природне прискорення і сповільнення, яке ми робимо на дорогах, залежно від пагорбів та інших змінних.

Але це не обов’язково погано. “Бігова доріжка тримає темп навіть тоді, коли настає втома, — каже Вокер.

Залежно від мети тренування, це може бути ідеальним варіантом. “Якщо ви тренуєтеся на швидкість, вибір бігової доріжки для певних тренувань може змусити вас підтримувати певну швидкість, що може бути оптимальним”, – каже Вікторія О’Ніл, яка також є тренером з бігу Stride.

Не забувайте про монотонність

Не секрет, чому багато бігунів називають бігову доріжку дредмілом — біг на ремені через деякий час стає нудним, навіть якщо ви дивитеся телевізор або слухаєте музику. Це стає важким не тільки психологічно, але й фізично, коли тренування затягується.

Дослідження 2016 року, опубліковане в Міжнародному журналі екологічних досліджень та громадського здоров’я, підтверджує те, що вже давно відомо багатьом бігунам: під час тренувань на свіжому повітрі легше утримувати увагу, ніж у приміщенні. І хоча дослідження стосувалося саме їзди на велосипеді в приміщенні, а не на вулиці, можна уявити, як ці результати можна легко перенести на біг на біговій доріжці, а також на біг дорогою або по стежці.

Один зі способів побороти це відчуття? Урізноманітнити життя за допомогою попередньо встановлених вправ на тренажері, що імітують мінливий ландшафт або специфічне тренування. Або спробуйте програму HIIT на біговій доріжці чи групові заняття на біговій доріжці.

Але навіть нудна атмосфера може стати можливістю для розвитку як бігуна, якщо ви вирішите схилитися до монотонності. Як зазначає Вокер, біг на біговій доріжці може допомогти вам розвинути психологічну стійкість, зосередившись лише на бігу і не відволікаючись на сторонні подразники.

Калібрування тренажера може бути вимкнено

Деякі люди вказують на калібрування тренажера як на причину того, що тренування може здаватися важчим при тому ж темпі, який вони підтримують на вулиці. Якщо бігова доріжка показує, що ви біжите зі швидкістю 8 хвилин на милю, це не обов’язково означає, що тренажер працює з такою ж швидкістю. Якщо вам це цікаво, спробуйте відвідати два різних спортзали протягом одного тижня з різним обладнанням або протестуйте бігову доріжку друга і подивіться, наскільки сильно вони відрізняються один від одного. Ми також знаємо, що GPS-годинники, на які ми покладаємося на вулиці, не завжди показують правильні дані.

Насправді ви працюєте над різними м’язами

Біг на біговій доріжці — це фізично не те саме, що біг на свіжому повітрі. “Загалом, біг на свіжому повітрі може задіяти дрібні м’язи-стабілізатори, які під час бігу на біговій доріжці можуть бути не задіяні”, – каже Вокер. “Проте біг на біговій доріжці набагато щадніший для суглобів і зв’язок завдяки м’якшій поверхні для приземлення”.

“Коли ви бігаєте на вулиці, вам доводиться активно штовхати себе вперед за допомогою задньої частини ніг, тоді як на біговій доріжці ремінь фактично тягне вас вперед”, – каже О’Ніл. Завдяки тому, що ремінь бігової доріжки тягне вас вперед, ви менше задіюєте підколінні м’язи. Натомість більшу частину роботи виконують квадріцепси, а це означає, що ви працюєте ними трохи сильніше, ніж якби ви були на вулиці. Можливо, цієї зміни достатньо, щоб порушити вашу природну бігову ходу і зробити ваші зусилля важчими.

Якщо ви бігаєте на біговій доріжці, вам слід враховувати своє навантаження і частоту дихання, а не зосереджуватися лише на кількості хвилин на милю. Так ви не будете відчувати, що не досягаєте бажаного результату лише тому, що ваш темп трохи повільніший, ніж на вулиці. А якщо ви один з тих щасливчиків, кому бігова доріжка дається легше, то ви можете підібрати темп всередині, щоб він відповідав вашому рівню зусиль на вулиці.

О’Ніл нагадує, що, хоча бігова доріжка може здаватися важчою, насправді немає правильної чи неправильної відповіді на питання, як саме ви обираєте тренуватися. Деякі люди із задоволенням бігають на свіжому повітрі за будь-якої погоди, тоді як інші віддають перевагу контролю над біговою доріжкою. “Поєднання обох варіантів може бути не лише корисним для тренувань, але й освіжає та запобігає перевтомі”, – каже вона.

Читати далі

Post navigation